Dnia 17 maja 2016 roku w kaplicy  Language School (Szkoła Języka Swahili) w Makoko w Tanzanii odbyła się niecodzienna uroczystość. Polska misjonarka, s. Rut Marzanna Ciesielska w obecności Ks. Edwarda Gorczatego złożyła śluby zakonne: posłuszeństwa, ubóstwa, czystości i dodatkowy ślub życia wśród i dla ubogich. Śluby przyjął Biskup Musomy, Ks. Michael Msonganzila. Tym aktem s. Rut rozpoczęła swoją nową misję tworzenia Zgromadzenia Masista wa Msamaria Mwema (Sióstr Dobrych Samarytanek), którego członkinie będą żyć wśród i dla ubogich.

Od tego czasu minęło już siedem lat. Jakie były te lata? Bóg prowadził s. Rut różnymi drogami. W jej życiu było słońce i deszcz. I to bogactwo doświadczeń tworzy historię nowej Wspólnoty Sióstr Dobrych Samarytanek i ich Misji. W 2000 roku, po śmierci nieodżałowanego Księdza Edwarda (2019 rok) długoletniego Misjonarza, dyrektora Szkoły Języka Swahili w Makoko, a nade wszystko Przyjaciela s. Rut, na którego mogła liczyć w każdym względzie, s. Rut wraz z małą grupką dziewcząt i dzieci przeprowadziła się do budującego się jeszcze Centrum Dobrego Samarytanina, które znajdowało się w odległości kilku kilometrów od Makoko, gdzie Ks. Edward udzielił im schronienia na czas budowy Centrum. Zatem po śmierci Ks. Edwarda s. Rut pozostała sama, ale wierzyła, że Bóg się o nią zatroszczy. Taki jest początek obecności w Bukanga. Centrum zaczęło się rozwijać z pomocą wielu Dobrych Ludzi – Fundacji i Darczyńców indywidualnych bez których s. Rut nie poradziłaby sobie. Wyzwań było dużo: kończenie budowy, wyposażenie Centrum, zakładanie gospodarstwa, przyjmowanie dzieci, które nie miały rodziców, formacja, gdyż do s. Rut zgłaszały się młode kobiety, które chciały być siostrami zakonnymi. Jedne zostały, inne wróciły do domu. Wszystko było na „głowie” jednej osoby.

Dzisiaj, jak to było planowane, Centrum Dobrego Samarytanina jest miejscem, gdzie mieszkają Siostry, Dobre Samarytanki, Ks. Maciej Oparka, od 2022 roku kapelan Sióstr, troszczący się o formację, jest miejscem dla dzieci niemających rodziców, a także miejscem, gdzie mieści się Ośrodek Zdrowia, który powoli rozpoczyna swoją działalność. Od lutego 2023 roku organizowane jest również przedszkole dla ubogich dzieci z okolicy Bukanga. Obecnie zajęcia odbywają się w pralni, ale s. Rut marzy o budowie przedszkola. Niedaleko ich domu znajduje się kawałek ziemi, który byłby dobrym miejscem właśnie na budowę przedszkola. Kolejne wyzwanie – kupno działki i budowa. Kolejne duże przedsięwzięcie, ale jakże bardzo ważne dla Sióstr i dla dzieci, których rodziców nie stać na to, aby ich dzieci mogły podjąć naukę i mieć lepszą od nich przyszłość.

Siedem lat minęło…. A Centrum Dobrego Samarytanina stało się Pomnikiem Wielu Serc…

Dzisiaj 17 maja 2023 roku wspominamy naszą historię i dziękujemy Bogu za to dzieło, które jest Jego Dziełem. Dziękujemy również za naszych Dobrodziejów, którzy poprzez swój wkład stanowią bardzo cenną cząstkę naszej historii. Niech Bóg będzie uwielbiony!