“Dziecko chce być dobre.

Jeśli nie umie – naucz.

Jeśli nie wie – wytłumacz.

Jeśli nie może – pomóż.”

Janusz Korczak.


Czy wyobrażasz sobie dziecko siedzące przed chatą w słoneczny poranek, patrzące jak dzieci z sąsiednich domów biegną z radością do szkoły…? Samo jednak nie może pobiec z nimi, bo jego rodziców nie stać na opłacenie nauki.

W Tanzanii takie poranki to rzeczywistość wielu rodzin, które borykają się ze znalezieniem środków na wyżywienie, odsuwając edukację dzieci na “później“. Właśnie z myślą o najmłodszych dzieciach z naszej okolicy rozpoczynamy program ADOPCJI SERCA PRZEDSZKOLAKA.

Polega on na zapewnieniu całodziennej opieki najmłodszym mieszkańcom naszych okolic.

Dzieci będę przychodziły na cały dzień do przedszkola przy naszym Centrum, w którym uczestniczyć będą w zajęciach m.in. z języka angielskiego, matematyki, plastyki i rytmiki. Otrzymają całodzienne wyżywienie oraz będą miały zapewnioną opiekę medyczną.

 W przyszłości po ukończeniu edukacji w przedszkolu rozpoczną naukę w prywatnej szkole, co umożliwi im lepsze życie.

Program zakłada również wsparcie żywieniowe dla rodzin, w postaci doraźnego pakietu żywnościowego.

ADOPCJA

Agnes Kitego Adam 

Agnes ma 2 lata Ojciec zajmuje się połowem ryb na jeziorze. Mama pracuje w polu. Rodzice wychowują czworo dzieci. Mieszkają w domu z gliny, której dach pokryty jest słomą. Cała rodzina śpi w jednym pomieszczeniu na klepisku. Gotują na zewnątrz na palenisku, składającym się z kamieni. Nie mają toalety.

Anastazia Lucas Magera 

Anastazia to wesoła trzylatka. 22 letnia mama dziewczynki jest głuchoniema. Kobieta z pomocą swojej mamy, samotnie wychowuje dwoje dzieci. Posiłki przygotowują na zewnątrz w palenisku z kamieni.

Hassan Abas Kiliga

Hassan to 3 letni chłopczyk. Mama ma 23 lata. Kobieta mieszka z bratem i dziadkiem, którzy pomagają jej wychowywać dwójkę dzieci. Ojciec chłopców odwiedza synów. Mieszkają w lepiance pokrytej blachą. Toaleta znajduje się w pobliżu domu.

Ibrachim Kaleta Ally 

Ibrachim to 3 letni wstydliwy chłopczyk. 26 letnia mama samotnie wychowuje dwoje dzieci. Kobieta mieszka wraz z rodzicami w lepiance zbudowanej z gliny. Dach budynku pokrywa blacha. Toaleta znajduje się w pobliżu domu. Posiłki przygotowywane są na zewnątrz w palenisku zbudowanym z kamieni.

Esta Mtani Hamisi

Esta ma 2 lata. Tata dziewczynki ma 59 lat ,mama 41 lat. Esta jest najmłodsza z siedmiorga dzieci. Mieszkają w lepiance, której dach pokryty jest trawą. Nie mają toalety ani łazienki. Posiłki przygotowują na zewnątrz, na palenisku z kamienia. Zazwyczaj spożywają dwa posiłki dziennie. Cała rodzina śpi na klepisku. Rodzice są rolnikami mają ok. 1/2 h ziemi. To nie wystarcza na godne życie.

Francesco Pascali Makali 

Francesco ma 3 latka, jest jedynym dzieckiem swoich rodziców. Mama chłopca zajmuje się sprzedażą własnych wyrobów, które otrzymuje z małego przydomowego poletka. Tata jest rybakiem. Mieszkają w glinianej lepiance, której dach pokryty jest blachą . Posiłki przygotowują na zewnątrz.

Johana Mafurur Egunilamakale    

Johana ma 3 latka.Chłopiec jest jednym z dziesięciorga dzieci. Rodzice uprawiają małe poletko. Mieszkaja w domu pokrytym blachą. Posiłki przygotowują na zewnątrz w “kuchni” zbudowanej      z gliny. Toaleta znajduje się koło domu. Wodę noszą z jeziora.

Constantine Makunja Evaristi

Constantine ma 3 lata. Ojciec chłopca ma 47 lat, mama 44 lata. Mają siedmioro dzieci. Mieszka z nimi również babcia. Mieszkają w lepiance, pokrytej blachą (szczyty dachu nie są zamknięte). Rodzice utrzymują się z rolnictwa; chociaż ich „gospodarstwo” to bardzo małe poletko. Śpią na klepisku; Babcia śpi w łóżku bez materaca.

 

Marek Muru Masoni

Marek ma 3 lata. Chłopczyk ma niepełnosprawną sześcioletnią siostrę Agnes. Dzieci wychowuje tato. Mieszkają w lepiance pokrytej słomą. Za “łóżko” służy klepisko.

 

Nestor Joseph Charles 

Nestor to bardzo smutny 3 letni chłopczyk. Porzucony przez rodziców. Dziecko wychowują dziadkowie. Mieszkają w chacie ulepionej z gliny, której dach pokryty jest słomą. Posiłki przygotowują na zewnątrz. Toaleta znajduje się w pobliżu chaty

Paschalia January Chacha

Paschalia to nieśmiała 3 latka. 25 letnia mama dziewczynki samotnie wychowuje dwoje dzieci. Rodzina mieszka w domu wybudowanym z cegły, który pokryty jest blachą. Posiłki przygotowują na zewnątrz na palenisku. Wodę noszą z jeziora oddalonego około 300 m od budynku.

Ratipha Makale Mangara

Ratipha jest nieśmiałą trzylatką. Mama dziewczynki ma 25 lat. Zajmuje się sprzedażą prażonych orzeszków oraz popcornu, które sama przygotowuje. Ojciec ma 27 lat. Rodzice mają trójkę dzieci. Mieszkają wraz z babcią. Posiłki przygotowują na palenisku na zewnątrz domu.

Rehema Kajaja Kurwa

Rehema to 3 letnia dziewczynka. Mama dziewczynki ma 32 lata        i samotnie wychowuje pięcioro dzieci.  Kobieta codziennie przygotowuje posiłki na palenisku składającym się z kilku kamieni.Toaleta znajduje się koło domu.

Wiliam Subira Mashoni 

William ma 1,5 roku. Ojciec chłopca ma 70 lat, mama 43 lata. Chłopiec ma sześcioro rodzeństwa. Mieszkają w lepiance, pokrytej słomą. Ojciec zajmuje się rolnictwem. Za posłanie służy klepisko. Posiłki przygotowują na zewnątrz. Wodę noszą z jeziora, ok. 800 m. Piorą ubrania i także myją się w jeziorze.